نویسنده موضوع: اختلال خواب ( نشانه ها و درمان و غیره)  (دفعات بازدید: 1743 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

سیدحمید

• مدیرسایت
  • ارسال: 567
  • امتیاز 36
  • جنسيت : پسر
اختلال خواب ( نشانه ها و درمان و غیره)
« : دسامبر 17, 2014, 11:45:41 pm »
اختلال خواب

اختلال خواب یک اختلال پزشکی است که الگوی خواب انسان و حتی حیوان را تغییر می دهد. بعضی از افراد با اختلال خواب دچار تغییرات در بدن، ذهن و احساسات می شوند. تستی که معمولا برای افراد با اختلال خواب انجام می شود پلی سومنوگراف است.

موارد معمول در اختلال خواب

بیشترین موارد رایج در اختلال خواب

دندان قروچه :  فشار و دندان قرچه در اختلال خواب عادی است.

سندرم تاخیری خواب (DSPS) : ناتوانی در بیدار شدن و خوابیدن در ساعات عادی روز اما مشکلی در تعداد ساعات خواب ندارند

سندرم خواب آپونیا: تنفس غیرطبیعی و کند در هنگام خواب

کم خوابی : خواب آلودگی بیش از حد در طول روز، معمولا باعث خواب رفتن ناخوداگاه در زمانهای نامناسب می شود. و خستگی بیش از حد باعث می شود که فرد دچار غش کردن  شود.

وحشت در اختلال خواب : بیدار شدن ناگهانی از خواب با عکس العمل وحشت در زمان بیدار شدن

اختلال حرکت پریودیک اندامها(PLMD) : تکانه های ناگهانی بازوها و پاها  به طور مثال لگد زدن ناگهانی با پاها.

اختلال پلک زدن سریع (RBD) : این اتفاق در زمان رویا دیدن اتفاق می افتد که به صورت ناگهانی پلک می زند.

سندروم پاهای بی قرار(RLS) : حرکت غیر ارادی پاها، این دسته از افراد معمولا با PLMD روبرو می باشند.

وقفهٔ تنفسی درخواب (Sleep Apnea) : علت آن کمبود خواب عمیق است و معمولا با خرناس همراه است.

و یکی دیگر از موارد اختلال خواب راه رفتن در خواب می باشد.

عوامل ایجاد کننده اختلال خواب

مواردی که معمولا باعث اختلال خواب می باشد عبارتند از :

اضطراب
درد کمر
درد مزمن
سیاتیک
درد گردن
سروصدا محیط
بی اختیاری
اثر دارو

درمان اختلال خواب

درمان اختلال خواب در چهار دسته دسته بندی می شود:

درمان رفتاری و روانی
توانبخشی و مدیریت
داروها
و درمانهای دیگر بدنی و روانی

این چهار دسته برای همه افراد با اختلالات خواب مناسب نمی باشد. با این وجود درمان بر اساس نوع اختلال خواب بیمار و همچنین تاریخ بیماری فرد و موارد خاصی که پزشک تشخیص می دهد برای فرد طی می شود. در اغلب موارد ترکیب درمان رفتاری و ذهنی و استفاده از دارو می تواند بهترین نتیجه را به فرد بدهد.

بحث در مورد مسئله ی اختلال خواب بسیار زیاد و پیچیده است به طور مثال از سال 1970 مرکزی در آمریکا برای مطالعات در مورد خواب ایجاد شده است که مطالعات زیادی را بر روی این مسئله انجام می دهد. همچنین مطالعاتی در کشور انگلیس صورت می گیرد که می توان گفت هنوز اطلاعات در مورد مسئله ی اختلال خواب بسیار ناچیز است و در ضمن ساختار خاصی برای آموزش به پزشکان در این زمینه وجود ندارد.

« آخرين ويرايش: دسامبر 17, 2014, 11:54:17 pm توسط سیدحمید »

nazboo

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 9
  • امتیاز 0
پاسخ : اختلال خواب ( نشانه ها و درمان و غیره)
« پاسخ #1 : ژوئن 24, 2015, 12:17:12 pm »
سلام ممنون از اطلاعات کاملتون
من حدو دو هفته است واقعا ارامشی در خواب ندارم
وقتی بیدار میشم خسته ام و درطول خواب خیلی خواب می بینم  کلافه شدم و نمی دونم باید چیکار کنم

masi1998

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 7
  • امتیاز 0
از اول زندگیم خوابم سر جاش نبوده
متنفرم از این وضع...

علی 60

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 6
  • امتیاز 3
« پاسخ #3 : نوامبر 07, 2015, 09:08:08 am »
سلام
دوستان من از سالها قبل اختلال خواب داشتم به خاطر مصرف قرص ترامادول و تریاک. ولی چندین سال بعد از اینکه مصرف مخدر رو کنار گذاشتم بدخوابی من ادامه داره. در سه چهار سال اخیر حتی اگه سعی کنم یکی دو روز نخابم تا ساعت فیزیولیژیک بدنم درست بشه و شب بتونم بخام نیز دیگه جواب نمیده و فقط همون یه روز رو میتونم شب بخابم و در روزای بعد دوباره شب بیداری و خواب تا بعد ظهر میاد سرجاش. به نوعی حل مشکل خواب واسم غیر ممکن شده و هر راه حلی رو در این چند سال امتحان کردم ولی جواب نگرفتم و بعد یکی دو روز دوباره شبها رو نمیتونستم بخابم.  دوستان اگه راهنمایی کنن ممنون میشم. واقعا کم آوردم

hesam

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 22
  • امتیاز 6
« پاسخ #4 : نوامبر 09, 2015, 10:01:19 am »
شما اول باید پیش دکتر متخصص مغز اعصاب برید و درصورت لزوم  از شما ام ار ای و نوار مغز و ازمایشات خون و ازمایش عدم اعتیاد و...اگر مشکلی نباشه باید پیش روانشناس برید مصرف مواد مخدر باعث ایجاد تغیرات در فعل انفعلات  شیمیایی در مغز میشود البته در صورت عدم سو مصرف دوباره با گذشت زمان رو به بهبودی میرود پس در صورت لزوم باید از قرصهای ضد افسردگی و ضد اضطراب استفاده کنید البته درصورت تجویز دکتر !

win32.exe

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 4
  • امتیاز 2
« پاسخ #5 : ژانویه 04, 2016, 07:35:37 pm »
منم مشکل علی رو  دارم البته به خاطر افسردگی و اضطراب....تنها راه موقت واسه من استفاده دوره ای از خواب اورهاست...مثلا یه هفته با انتی هیستامینها یه هفته با الپرازولام و .... تا بدنم بهش عادت نکنه...البته راه موقته و با قطعش دوباره شب بیداریها شروع میشه