نویسنده موضوع: فوبیا یا ترس خاص ( نشانه ها و درمان)  (دفعات بازدید: 4439 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال دیدن موضوع.

سیدحمید

• مدیرسایت
  • ارسال: 565
  • امتیاز 36
  • جنسيت : پسر
فوبیا یا ترس خاص ( نشانه ها و درمان)
« : دسامبر 17, 2014, 06:21:53 pm »
سلام

نمونه ای از فوبیا:

" من تا حد مرگ از پرواز می ترسم، و دیگر آن را انجام نمی دهم. من معمولا یک ماه قبل از پرواز به شدت دچار وحشت می شوم. بدترین حس زمانی است که در هواپیما بسته می شود و احساس گیرافتادن به من دست می دهد. تپش قلب پیدا می کنم و به شدت عرق می کنم. زمانی که هواپیما اوج می گیرد ترسم تقویت می شود که دیگر راهی برای فرار ندارم. زمانی که به پرواز فکر می کنم خودم را می بینم که کنترلم را از دست داده ام و دچار استیصال شده ام البته هیچ وقت این اتفاق برایم نیافتاده است. من از سقوط یا حادثه دیگر در هواپیما نمی ترسم. بلکه احساس ترس از گیرافتادن می کنم. هر وقت فکر کار جدید می کنم می ترسم که در کار جدید پرواز با هواپیما برایم ضروری باشد که خیلی باعث ناراحتیم می شود. این روزها به جاهایی می روم که تنها نیاز به رانندگی و یا سفر با قطار باشد. دوستانم همیشه می گفتند که من نمی توانم با قطار با سرعت بالا سفر کنم، اما چرا قطار باعث وحشت من نمی شود؟ من همیشه به دوستانم می گویم که این ترسم غیرمنطقی است."

فوبیا در واقع یک ترس زیاد به چیزی که ترس کمی دارد و یا اصلا چیزی برای نگرانی وجود ندارد. فوبیا معمولا برای مواردی همچون گیرافتادن در مکانی، ارتفاع،  پله برقی، تونل، بزرگراه، آب ، پرواز ، سگ و صدمه دیدن و خونریزی ایجاد می شود. این ترسها می توانند شدید نباشند اما غیرمنطقی هستند.شما ممکن است بتوانید یک کوه بلند را با اسکی طی کنید اما از رفتن به طبقه 5 یک ساختمان بترسید. زمانی که افراد متوجه شوند که این ترسها غیرمنطقی است می توانند با ترسهایشان روبرو شوند، البته ترس از چیز خاص می تواند فرد را دچار پنیک و اضطراب شدید کند.

علت این ترسها هنوز دقیق مشخص نیست اما بعضی از اطلاعات می گوید ریشه خانوادگی دارد. این نوع ترس معمولا در دوران کودکی و نوجوانی اتفاق می افتد و به بزرگسالی تسری می یابد.

فوبیا از موارد مختلف را می توان به راحتی نادیده گرفت بابت همین این افراد به دنبال درمان آن نیستند. البته بعضی از اوقات این ترس باعث می شود که فرد از تمام موقعیت های ترسناک دوری می کند و باعث ناتوانی فرد می شود. ترس از موارد خاص بسیار درمان پذیر است و با مشاور مستمر، افراد می تواند از این ترسها آزاد شوند.

« آخرين ويرايش: دسامبر 17, 2014, 07:22:21 pm توسط سیدحمید »

مسعود

• کاربرفعال
  • ارسال: 103
  • امتیاز 53
پاسخ : فوبیا یا ترس خاص ( نشانه ها و درمان)
« پاسخ #1 : دسامبر 31, 2014, 08:25:30 pm »
آقا حمید من از مکان های بسته ترس دارم.مثلا خونم طبقه چهارمه و همیشه باید از آسانسور استفاده کنم.گاهی اوقات که فکرم درگیر چیزای مهم نیست تا میرم تو آسانسور همش فکر اینکه برق قطع بشه اضطراب بهم وارد میکنه.کاملا هم توجیه هستم که این فکر فقط تو سر منه و هیچ دلیل منطقی نداره.اما بازم اضطرابش اذیتم میکنه.ریشش رُ هم میدونم چی تو دوران بچگی بوده اما بازم...
تونل های طولانی جاده هم بوده که بهم اضطراب وارد کرده باشه.بنظر شما حل شدنیه یا باید قبولش کرد یا اصلا لازم نیست دنبالش گرفته بشه?
ممنون

سیدحمید

• مدیرسایت
  • امتیاز 36
« پاسخ #2 : دسامبر 31, 2014, 08:39:37 pm »
ترس از آسانسور یک ترس بسیار رایج است. خوب حرف خیلی از روانشناس ها این است که باید از تکنیک مواجه و عدم عکس العمل استفاده نمود. یعنی اینکه شما باید خودتان را مرتبا با آن روبرو کنید و به آن عکس العمل نشان ندهید چون خودتان هم می دانید که یک فکر است که شما به آن حساسیت زیادی نشان می دهید. البته باید بدانید با ترسیدن و خودداری از آن باعث می شود که شما محدود شوید، می توانید در این زمان با دستانتان ضرباتی کوچک را به بدنه آسانسور بزنید تا صدایش را بشنوید تا این صدا هم بتواند توجه ذهنتان را به خودش مشغول کند و اگر در آسانسور تنها هستید می توانید برای خودتان آهنگ بگذارید و یا هر مشغولیت دیگری که شما را بیشتر از دنیای نگرانی خارج کند. اما اصلا از فکرتان نترسید. البته اگر فکر می کنید نیاز دارید که در این زمینه ترستان کاهش یابد باید یک خورده شجاع تر شوید و می توانید حتی بعد از چند مرتبه با استفاده از آسانسورهای کوچک  آن را توسعه دهید و مرتبا آسانسور بزرگتری برای خود قرار دهید حقیقتا در آسانسورهای جدید به همه چیز فکر شده مثلا اگر در آسانسور برج میلاد باشید و برق برود از برق اضطراری استفاده می شود و در آسانسورهای کوچک هم برای اطلاع امکاناتی قرار داده اند و مطمنا باشید که هیچ وقت در آسانسور گیر نخواهید کرد و با این همه امکانات مثلا گوشی همراه و چیزهای دیگر می توانید سریع افراد دیگر را مطلع کنید. شما در این مواقع در امنیت کامل هستید.

مسعود

• کاربرفعال
  • ارسال: 103
  • امتیاز 53
« پاسخ #3 : ژانویه 02, 2015, 05:39:15 pm »
ممنون از پاسخ کاملتان ..
تلاش تلاش تلاش. مهمترین چیز تلاش برای بهتر شدنه و نماندن ثابت در یک نقطه هستش..

ava

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 7
  • امتیاز 6
« پاسخ #4 : ژانویه 23, 2015, 10:53:57 am »
من از خیلی چیزا می ترسم. ارتفاع. دانشگاه. کلاس ها. فضای باز. عود کردن بیماریم.
الانم که دارم می نویسم همش تو انتخاب کلمات دچار وسواس می شم. هی پاک میکنم هی دوباره می نویسم.

سیدحمید

• مدیرسایت
  • امتیاز 36
« پاسخ #5 : ژانویه 23, 2015, 11:01:55 am »
خوب زمانی که حساسیت بالا می رود روی کوچکترین موارد هم تحریک می شویم. کاربران هیچ قضاوتی در مورد کسی نمی کنند و شما می توانید راحت و فارغ از هرگونه پیش داوری حرفهای خودتان را بزنید و هرجایی که نیاز به تغییر متن داشتید می توانید از گزینه ویرایش استفاده کنید. راحت باشید، در این انجمن حس امنیت برای همه کاربران وجود دارد.

باتشکر

naomid-nasho

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 12
  • امتیاز 12
« پاسخ #6 : فوریه 06, 2015, 04:04:23 am »
من از خیلی چیزا می ترسم. ارتفاع. دانشگاه. کلاس ها. فضای باز. عود کردن بیماریم.
الانم که دارم می نویسم همش تو انتخاب کلمات دچار وسواس می شم. هی پاک میکنم هی دوباره می نویسم.

با اجازه سید حمید عزیز
این اضطرابه و در اصل ترس نیست بلکه شما به خود اطمینان ندارید و این ناشی از عدم اعتماد به نفس که یکی از اصول موفقیته هستش.
انسان اومده تا موفق بشه به این شک نکنید که انسان اصلیترین هدفش موفقیت و گذر از سختیهاست.
حالا یکی از ابزار سکون و ساکن نگهداشت افراد برای نرسیدن به موفقیتهای زندگی اضطراب هستش.
باید باور کنید ثانیه هایی که با جسارتو قدرته شما در افکارو رفتارتون بگذره بهتره تا دویست سیصد سال عمری که ثانیه هاش با ترسو اضطراب بوده باشه.
وسواس کاذب (وسواسی هم داریم میتونه به جا باشه) ولی وسواسی که 1-وقت شما رو تلف کنه 2- ذهن شما رو خسته کنه و صدمات دیگه ای رو در همون زمان به شما وارد کنه وسواس کاذبه و یکی از حیله های شیطانه و یا بهتر بگم ابزاریه که خودتون به خودتون آسیب میزنید.آیا شما در فکره بزرگیو عزتمندیو تبدیل به یک انسان قوی شدن نیستید؟حتما طی فطرتی که در شما خداوند قرار داده هستید اما باید مواردی که بهتون آسیب میزنه رو شناسایی و ازش دوری کنید.

سیدحمید

• مدیرسایت
  • امتیاز 36
« پاسخ #7 : فوریه 06, 2015, 12:02:23 pm »
سلام

خوشحالم شما هم به انجمن ما ملحق شده اید. در مورد وسواس فکری من قبول دارم که شناخت و کار روی افکار نگرانی می تواند باعث رفع خیلی از نگرانی ها شود اما مسئله اصلی در این موارد این است که نگرانی ها در بیشتر مواقع دست خود افراد نیست که بتواند آن را کنترل کنند البته به شخصه معتقدم آگاهی و هوشیاری افراد می تواند کمک بسیاری در مواقع نگرانی برای افراد ایجاد کند.

البته وسوس فکری بسیار درمان پذیر است و با مشاوره و پشتیبانی افراد بسیار سریع می تواند این دوره را طی کنند بحث من سرزنش افراد است و درک بهتر می تواند افراد را سریعتر به بهبودی برساند.
« آخرين ويرايش: فوریه 06, 2015, 01:07:12 pm توسط سیدحمید »

naomid-nasho

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 12
  • امتیاز 12
« پاسخ #8 : فوریه 06, 2015, 01:06:53 pm »
سلام

خوشحالم شما هم به انجمن ما ملحق شده اید. در مورد وسواس فکری من قبول دارم که شناخت و کار روی افکار نگرانی می تواند باعث رفع خیلی از نگرانی ها شود اما مسئله اصلی در این موارد این است که نگرانی ها در بیشتر مواقع دست خود افراد نیست که بتواند آن را کنترل کنند البته به شخصه معتقدم آگاهی و هوشیاری افراد می تواند کمک بسیاری در مواقع نگرانی برای افراد ایجاد کند.
سلام خواهش میکنم دوست عزیز از شما ممنون انجمنی با این هدف برپا کردید.
بله اضطراب جزوی از زندگی انسانه.به نوعی مقابله با این حسو حال به فرد اجازه میده از نظر عقلانی و فکری هم رشد کنه.
کسانی که در زندگی تونستن با اضطراب و ترسها با مدیریتی اصولی روی زندگیشون بجنگن انسانهای قویتری هستن تا کسانی که در زندگیشون اضطراب و ترس خیلی کمی داشتن و ناچارا به فکر مدیریت بهتره زندگیشون نیفتادن.
بهترین راه مقابلش فقطو فقط ترمیم باورهاییه که به غلط به خودمون تزریق کردیم یا تزریق کردن.
و برای اینکار باید فرد برای خودش هدفی بزرگ قرار بده مثلا هدفی مثل رئیس فلان شعبه شدن هدفی بزرگ نیست یا ثروتمند شدن یا بگه من میخوام سالمترین فرد در دنیا بشم.اینها هدف بزرگی نیست.
هدف بزرگ یعنی هدفی مطابق با بالاترین ارزش انسانی
مثل هدف انسانی بزرگ شدن و این بزرگی رو در حذف مسائل آسیب زننده به افکارو رفتار صحیحش بدونه.مثلا فرد تلاش رو پیروزی بدونه و بهتر بگم پیروزی و مقصدش رو در تلاشها بدونه کم کم با گذر زمان فرد حس میکنه باید بهتر بشه چون تازه میفهمه یک انسان تا آخرین لحظه عمرش توان بهتر شدن رو داره.
تا انسان به این باور نرسه , به طبع دنبال ابزارهای محکم کردن این باورها و همینطور به دنبال شناخت روشهای صحیح برای پیش رفتن در راه صحیح نمیره.
کافیه اولین قدم رو بر روی نردبان موفقیت بزاره و کافیه اولین باور رو از اصل انسانیت و توانایی یک انسان رو بهش پی ببره اونوقت در راه موفقیت جسورتر میشه

fafa69

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 4
  • امتیاز 3
« پاسخ #9 : مه 12, 2015, 02:26:49 am »
سلام. من همین الان عضو شدم.خیلی خوشحالم از اینکه اینجا رو پیدا کردم.
من به شدت از گربه ها میترسم از بچگی تا الان که 24ساله هستم این ترس با من بوده.با کمک یه دانشجوی روانشناسی هم مراحل حساسيت زدایی رو  طی کردم اما فایده نداشت.میشه منو راهنمایی کنید باید چیکارکنم؟خودم تو این فکر هستم که یه بچه گربه بخرم و بزرگش کنم.نظرتون چیه دوستان؟

سیدحمید

• مدیرسایت
  • امتیاز 36
« پاسخ #10 : مه 12, 2015, 10:41:10 am »
سلام
خوشحالم به جمع ما ملحق شدید راستش فوبیا هم یه بخشی از زندگی ما آدمها شده حیوانات هم به خصوص گربه بسیار بی آزار هستند ولی خوب فوبیا به آن همیشه مسئله را عوض می کنه حساسیت آدم به آن چیز زیاد میشه فوبیا را خیلی از افراد باهاش روبرو هستند هنرپیشگانی که بسیار معروف هستند اما از سفر هوایی می ترسند غلبه بر فوبیا اگر بسیار مهم شود باید افراد را از طریق روبرو کردن با آن عامل ترس قرار دهند تا تحمل فرد بالاتر برود و حساسیت فرد کمتر شود البته توی دنیا گربه ی ایرانی بسیار عزیز و دوست داشتنی است!! و همیشه به یکی از نکات خوبی که اکثرا به آن اشاره می کنند همین گربه ی ایرانی است. فقط می خواهم یه چیزی به شما بگویم که نیاید با این ترستان ناامید و ناراحت شوید فقط باید با آن حوصله کنید
« آخرين ويرايش: مه 12, 2015, 12:54:22 pm توسط سیدحمید »

سارا

• کاربربسیار فعال
  • ارسال: 351
  • امتیاز 108
« پاسخ #11 : مه 12, 2015, 12:52:38 pm »
سلام فافا ;D
منم ترس از گربه دارم اونم از وقتی که شنیدم گربه ممکنه باعت بیماری بشه، چرا ترس از گربه برات مهمه؟ بترسی چی میشه؟

fafa69

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 4
  • امتیاز 3
« پاسخ #12 : مه 12, 2015, 02:52:29 pm »
سلام فافا ;D
منم ترس از گربه دارم اونم از وقتی که شنیدم گربه ممکنه باعت بیماری بشه، چرا ترس از گربه برات مهمه؟ بترسی چی میشه؟
وقتی گربه میبینم فکر میکنم هر لحظه امکان داره بهم حمله کنه و چنگم بزنه.آخه 3بار توی بچگی تو همچین شرایطی قرار گرفتم که البته فقط یه بار چنگم زد.2دفعه دیگه ش چنان جیغی کشیدم بدبخت گربه یک متر از جاش پرید.راستش هر وقت تنها میرم بیرون از خونه این ترس با منه.هیچ وقت از روی پیاده رو رد نمیشم همیشه میرم تو خیابون که اگه گربه حمله کرد بتونم راحت فرار کنم.الان که دارم اینا رو مینویسم خودمم خندم میگیره به کارام.ولی خوب چی کار میشه کرد  ;D هر وقت گربه ببینم میخکوب میشم.

سارا

• کاربربسیار فعال
  • امتیاز 108
« پاسخ #13 : مه 12, 2015, 11:57:59 pm »
حس خندداری برامن نیست، چون منم اینکارارو میکنم، :(، ترس من از حمله نیست، اینکه چیه نمیتونم بگم ممکنه ایجاد فکر وسواسی بکنه برا شما، ترس از گربه و حمله کردنش برمیگرده به تجربه کودکی شما، گربه الان اینقدر بین ادما زندگی کردن از گربه خونگی رام ترن، تا الان کسی و دیدی یا شنیدید این اتفاق براش افتاده باشه؟ به نظر شما چند درصد امکان همچین چیزی هست؟ خیلی کمتر از اون چیزی که فکرشو بکنید، گربه ها درصورتی که به خودشون یا بچه شون اسیبی نرسه حالت دفاعی نمیگیرن

سارا

• کاربربسیار فعال
  • امتیاز 108
« پاسخ #14 : مه 13, 2015, 12:00:24 am »
ایا این موضوع اختلالي در زندگی شما به وجود اورده؟