نویسنده موضوع: کشف منشأ مغزی و عصبی «وسواس»  (دفعات بازدید: 470 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

Mohamad

  • Atila
  • کاربرفعال
  • ***
  • ارسال: 104
  • امتیاز 34
کشف منشأ مغزی و عصبی «وسواس»
« : اكتبر 30, 2016, 01:46:40 pm »
کشف منشأ مغزی و عصبی «وسواس»
دانشمند ایرانی دانشگاه اکسفورد و همکارانش در پروژه‌ای مشترک با دانشگاه لندن دریافتند اختلال وسواس، ناشی از بزرگ بودن قسمتی از هسته‌های قاعده مغز و افزایش ارتباطات آن با قشر پیشین مخ است.
  ایسنا: مجتبی زارعی، عصب‌شناس ایرانی دانشگاه ‌اکسفورد به همراه همکاران خود در دانشگاه لندن توانستند با استفاده از روش‌های نوین نقشه‌برداری در مغز (brain mapping) با‌ام آرآی به روشنی نشان دهند که اختلال وسواس مربوط به بزرگ بودن قسمتی از هسته‌های قاعده‌ای مغز و افزایش ارتباطات آن با قشر پیشین مخ است.

گزارش این تحقیق در آخرین شماره مجله بین‌المللی روانپزشکی بیولوژیک (زیستی) چاپ شده و به عنوان بهترین مقاله، عکس روی جلد این مجله را به خود اختصاص داده است.

دکتر زارعی، نویسنده اول مقاله چاپ شده در این زمینه می‌گوید: این تحقیق یک همکاری مشترک بین دانشگاه آکسفورد به رهبری دکتر آنتونی جیمز و دانشگاه لندن به رهبری دکتر دیوید متیس کول بوده است. نقش من در این پروژه، تحلیل داده‌های‌ام آرآی با روش‌های نوین نقشه برداری مغز بوده است. به طور خلاصه طرح شامل مقایسه تصاویر‌ام آرآی مغز ۲۶ بیمار نوجوان مبتلا به وسواس با ۱۶ نوجوان سالم بوده است.

ویژگی مهم این تحقیق آن است که بیماران همه نوجوان بوده و تفاوت سنی و طول زمان مبتلا به بیماری وسواس در این افراد کم بوده، بدین معنا که گروه مورد مطالعه بسیار همگون بوده است.

ویژگی دیگر این مطالعه آن است که ما نشان دادیم قسمت پشتی و جلوی یکی از هسته‌های قاعده مغز به نام هسته دمی شکل (caudate nucleus) در این بیماران به طور موضعی بزرگ‌تر از افراد طبیعی است.

به علاوه در این بیماران مسیرهای عصبی‌ای که این هسته را به قسمت‌های پیشین مخ مرتبط می‌کند بیشتر از افراد طبیعی است. قسمت‌های پیشین مخ در فعالیت‌های متعددی همچون تصمیم گیری، تغییر تمرکز از کاری به کار دیگر، بازداری از تمایلات، کنترل هیجانات و بسیاری فعالیتهای دیگر نقش دارند.

در بسیاری موارد این کاهش ارتباطات عصبی است که باعث بیماری می‌شود مثلا دربیماریهای پارکینسون و آلزهایمر، در حالی که ما نشان دادیم که در وسواس افزایش ارتباطات باعث بیماری می‌شود؛ بنابراین به نظر می‌رسد که تنظیم دقیق ارتباطات عصبی در مغز در عملکرد صحیح آن بسیار مهم است. احتمالا درمبتلایان به وسواس این تنظیم در دوران رشد مختل شده است.

البته باید خاطر نشان کرد که شواهدی در دست است که درمان‌های موجود برای وسواس قادرند این اختلال عصبی را تصحیح کنند ولی در این مورد به تحقیقات بیشتری نیاز است.

گفتنی است وسواس یک بیماری نسبتا شایع است که در برخی مبتلایان باعث اختلال جدی در عملکرد روزمره می‌شود. مطالعات زیادی برای علت یابی این بیماری انجام شده است.

دکتر زارعی تحصیلات مقدماتی پزشکی (MD) خود را در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به پایان برده و از سال ۱۹۹۲ برای استفاده از جایزه تحصیلی خود به انگلستان رفته و دوره PhD خود را در رشته نوروساینس در کینگز کالج لندن آغاز کرده است. وی در ادامه دوره‌های بالینی خود را در زمینه پزشکی داخلی در بیمارستان Whipps Cross لندن و Royal Berkshire در ریدینگ و نورولوژی در بیمارستان Addenbrooke «s و روانپزشکی در بیمارستان Warneford آکسفورد پشت سرگذاشته است.
منبع :
http://www.shafaf.ir/fa/news/92008

Arezoo

  • کاربر عادی
  • **
  • ارسال: 72
  • امتیاز 15
پاسخ : کشف منشأ مغزی و عصبی «وسواس»
« پاسخ #1 : ژانویه 02, 2017, 01:54:50 am »
لطفا از درمان قطعی این بیماری هم بگید.  ممنون