نویسنده موضوع: شش باور مهم افسردگان  (دفعات بازدید: 666 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

محسن

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 14
  • امتیاز 3
شش باور مهم افسردگان
« : اكتبر 08, 2015, 11:44:36 am »
خانم دکتر دورتی رو در کتاب افسردگی از شش باور افسردگان صحبت میکند که من در اینجا بازنشر میکنم:
1-در ظاهر هر قدر هم خوب و پسندیده باشم-از نظر خودم و دیگران خیلی بد- زشت – بی ارزش و ناپشند هستم.
2-دیگران طوری هستند که باید از آنها بترسم – متنفر باشم و به آنها حسادت بورزم.
3-زندگی وحشتناک است ومرگ بدتر از آن
4-در گذشته فقط اتفاقات بد برایم افتاده است و در آینده هم اتفاقاتی بد برایم خواهد افتاد
5-عصبانی شدن اشتباه است.
6-هرگز نباید کسی را ببخشم وکتر از همه خودم را

محسن

• تازه وارد
  • *
  • امتیاز 3
پاسخ : شش باور مهم افسردگان
« پاسخ #1 : اكتبر 08, 2015, 11:59:25 am »
باور چیست؟
من بعد از تولد خودم دارای هیچ باوری نبودم !!!!به مرور زمان توسط والدین و محیط اطراف (مذهب - رسانه های جمعی - نهاد آموزش و پرورش و ...) به من باورهایی قبولانده شد که لزوما" باور درست نبود و من این باورهای غلط را بعنوان باور درست در ذهنم بارگذاری کردم.
مثلا" اینکه خداوند مجازات گر است یا کسی خوب است که از خداترس باشد یا چوب خدا صدا ندارد در مورد باورهای من به خدا تاثیر گذار بوده وتصویری از خدا در ذهن من ساخت و این تصویر با اصل آن در تضاد بوده وهست . واین تضادها تا امروز در درون من وجود دارد.و باعث مشکلات امروز من است.
یا مثلا" وقتی گریه میکردم والدینم به من میگفتند پسر که گریه نمیکنه :'( وازاین دست حرفها....
باورها بصورت اتوماتیک در ضمیر ناخودآگاه من قرار گرفته است و تنها کسی که میتواند به آنها دسترسی داشته باشد فقط خود من هستم.و باید بتوانم آنها را شناسایی کنم .یعنی با پیدا کردن باورهای نادرست از قسمت ضمیر ناخودآگاه به آگاهی برسم که مثلا" این یا آن اشتباه بوده و راهی جز این نیست....

محسن

• تازه وارد
  • *
  • امتیاز 3
پاسخ : شش باور مهم افسردگان
« پاسخ #2 : اكتبر 08, 2015, 05:03:42 pm »
در پست اول مورد 6 اشتباها" بجای کلمه "کمتر" کتر تایپ شده بود که تصحیح میکنم.

آیا افسردگی محصول جوامع پیشرفته است؟

خیلی مواقع این جمله بگوشمان میخورد. چون اکثر منابع روانشناسی از دول غرب ترجمه شده اند و در واقع ما در کشور خودمان نظریه پرداز به مفهوم واقعی نداریم - این جمله زیاد شنیده میشود. من در رد این جمله بیتی از مولانا می آورم .حدود 700 سال پیش :

جمله خلقان سخره ی اندیشه اند.....زین سبب خسته دل وغم پیشه اند

آیا غم پیشگی همان مصرف غم واندوه نیست؟ آیا افسردگان محترم زمانی که صبح میخواهند از رختخواب بلند شوند احساس خسته دلی نمیکنند؟ آیا ترجیح نمیدهند که مدت زیادی زیر همان پتو بمانند و کسی را ملاقات نکنند؟ آیا احساس نمیکنند که یک تریلر از روی آنها عبور کرده وله شده اند؟جمله خلقان هم که منظور تمام مردم هست. میگویند 98% از مردم دچار بیماری هستند و سالم نیستند(دکتر فرهنگ هلاکویی)
سخره ی اندیشه یعنی دربند اندیشه حالا اندیشه خوب وبد دارد ولی حتما" در اینجا منظور اندیشه منفی هست. و اندیشه همان باورهای من است. حالا من از تمام این چیزها استفاده میکنم و یک جمله میگویم.
98%مردم درگیر باورهای نادرست هستند و به همین دلیل افسرده هستند.