نویسنده موضوع: سوال در مورد قرص سرترالین  (دفعات بازدید: 22225 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال دیدن موضوع.

Javad

• کاربرفعال
  • ارسال: 199
  • امتیاز 53
  • جنسيت : پسر
پاسخ : سوال در مورد قرص سرترالین
« پاسخ #60 : ژوئن 16, 2017, 07:52:54 am »
سلام. طاعاتتون قبول
یه سوال: قرص آسنترا(سرترالین) آنزیمای کبد رو بالا می بره آیا؟؟
اصولاً اغلب این داروها به دلیل اثر بر روی میانجی‌های عصبی مختلف عارضه دار هستند ولی عوارض جانبی داروهای ضدافسردگی معمولاً با گذشت زمان به تدریج کاهش می‌یابد. معمولاً کمترین عوارض را مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین دارند و بیشترین عوارض را بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز.(نقل قول از سايت ويكي پديا)
به خدا نگوييد مشكلات بزرگي دارم - به مشكلات بگوييد خداي بزرگي دارم

Javad

• کاربرفعال
  • امتیاز 53
« پاسخ #61 : ژوئن 16, 2017, 07:56:51 am »
داروهای ضد افسردگی می‌توانند باعث بروز عوارض جانبی ناخوشایندی شود که در برخی موارد تا پایان عمر با فرد باقی می‌ماند.

اگر بعد از مصرف داروهای ضدافسردگی دچار عوارض ناخوشایندی شدید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

البته باید گفت داروهای ضدافسردگی به ندرت باعث بروز عوارض بسیار خطرناکی می شوند.

اگر عوارض جانبی این داروها غیرقابل تحمل باشد، ممکن است نیاز باشد که دیگر این داروها را مصرف نکنید و یا مقدار داروی مصرفی را کم کنید، اما این را بدانید که هیچگاه بدون مشورت با پزشکتان این کار را انجام ندهید، زیرا قطع مصرف ناگهانی این داروها، ممکن است باعث عود و پیشرفت بیماری شما گردد.(سايت عصر ايران)

Javad

• کاربرفعال
  • امتیاز 53
« پاسخ #62 : ژوئن 16, 2017, 08:23:47 am »
مهار کنندگان اختصاصی بازجذب سروتونین (SSRIs) به دلیل کم خطر بودن هنگام مصرف دوز بیش از اندازه، عوارض جانبی کم و سهولت در تجویز(روزی یک عدد با کمترین تیتراسیون لازم)، رایج ترین داروهای انتخابی برای درمان افسردگی هستند. این داروها (SSRIs) در درمان و کنترل اختلالات اضطرابی _که از مشکلات رایج همراه با افسردگی است_نیز موثرند.

قدرت SSRI ها در مهار عمل کرد آنزیم های کبدی که باعث ایجاد تداخلات دارویی هم می شود،به خوبی آشکار است؛ اما، تفاوت های زیادی هم در این زمینه میان SSRI ها وجود دارد.
پاروکستین و فلوکستین تمایل زیادی به ایزوزیم D۶ ۲ سیتوکروم P۴۵۰ دارند که با مهار این آنزیم، باعث بالا رفتن غلظت پلاسمایی داروهایی مانند ضد درد های مخدر و بتا بلوکر ها می شود، زیرا این دارو ها توسط این ایزو آنزیم در بدن متابولیزه می شوند.
فلوواکسامین و نورفلوکستین (متابولیت اصلی فلوکستین)، تمایل زیادی به ایزوزیم A۴۳ سیتوکروم P۴۵۰ دارند که مسئول متابولیسم داروهای مسدودکننده کانال های کلسیم، داروهای ضد قارچ و بنزودیازپین های خاصی ( مانند آلپرازولام و تریازولام ) و استروژن است.
گرچه سرترالین و سیتالوپرام در مقایسه با سایرSRRI ها، تداخلات دارویی کمتری دارند، این تداخلات گاهی غیر قابل پیش بینی هستند و زمانی که همراه با SRRI ها داروی دیگری هم مصرف می شود، باید احتیاط های لازم صورت گیرد.

میرتازپام هم یک ضد افسردگی دیگر با یک مکانیسم عمل منحصر به فرد است، این مکانیسم بالا بردن سروتونین و نوراپی نفرین با روشی کاملاً پیچیده و مجزا از ونلافاکسین یا ضدافسردگی های سه حلقه ای است.
ممکن است این دارو هم در درمان افسردگی های شدید یا مقاوم به درمان موثر باشد.گر چه به علت عارضه افزایش وزن و ایجاد حالت خواب آلودگی در بیماران، مصرف وسیعی ندارد.به همین شکل، میزان مصرف ترازودون و نفازودون هم به علت قدرت خواب آوری بالای این داروها محدود شده است.به علاوه نفازودون باعث ایجاد نارسایی کبدی شده، مهار کننده قوی ایزوآنزیم A۴۳ سیتوکروم P۴۵۰ است.

🌼Elham🌼

• Elham
  • کاربرفعال
  • ارسال: 160
  • امتیاز 13
« پاسخ #63 : ژوئن 16, 2017, 12:51:23 pm »
سلام
ممنون از پاسخ کاملتون
من باید شنبه آزمایش آنزیم کبدی بدم اصلا حواسم نبود قبل از شروع آسنترا ببینم رو کبد اثر داره یا نه، که روی آزمایشم اثر نذاره! :-\

sheila77

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 3
  • امتیاز 0
« پاسخ #64 : سپتامبر 22, 2017, 05:39:47 pm »
سلام .امیدوارم خوب باشید. ممنون از سایت مفید شما. من یک خانم متاهل ۴۴ ساله هستم حدود نه ماه است که به جمع خانواده افسرده ها پیوستم. دوست داشتم تجربه ام از چگونگی شروع افسردگیم رو جایی بگم تا ببینم نظر بقیه دوستان چیه. من زمستان سال گذشته یعنی دی ماه ۹۵ در اثر یک استرس شدید دچار حملات پنیک شدم. هیچوقت نمی دونستم پنیک اتک چی هست و خیلی تعجب کرده بودم. خلاصه بعداز مراجعه به دکتر فهمیدم که این حملات چی هستن. چند روز بعد، حملات خوب شدن اما من اولین افسردگی زندگیم رو تجربه کردم. البته در حد ۳-۴ روز فقط احساس اندوه کردم و نه وزن کم کردم و نه علایم دیگه رو داشتم و بعد خوب شدم و فراموشم شد. البته چند هفته بعد مگس پرون یا فلاشینگ تو چشمم ایجاد شد که خودم فکر می کنم این هم یه ربطی به این افسردگی و پنیک اتک داره. بعد از حدود ۶ ماه بعد از اولین حمله افسردگی زندگیم، دوباره تیر ماه امسال دومین رو تجربه کردم. بعد از ظهر بود یه چرت خوابیده بودم که با صدای مسج تلفنم از خواب پریدم و در جا موج افسردگی بهم حمله کرد. فکر کردم این دفعه هم مثل دفعه قبل خودم خوب میشم اما نشد. در عرض ۲ ماه ۱۵ کیلو وزن کم کردم. از غذا متنفر شده بودم. صبح ها بدترین حال رو داشتم. اصلا دلم نمی خواست صبح بشه. و پنیک اتکم هم دوباره شروع شد. این دفعه دیگه رفتم دکتر. البته چون کانادا هستم و روان درمانی خیلی گرون در میاد اینجا نتونستم پیش روانشناس برم و دکتر خانوادگیم برام سرترالین تجویز کرد. اولاش حدود ۲ هفته سرترالین ۵۰ بود ولی الان حدود ۶ هفته است که دارم سرترالین ۱۰۰ روزی یدونه میخورم. پنیک اتکم رفته بود دوباره چند روزه برگشته. اون حالت های بد صبح هام هم از بین رفته و در مجموع بهتر شدم اما هنوز مودم خوب نشده. وقتی هوا ابری و بارونیه خیلی دلم میگیره.از تنهایی متنفرم و همش میخوام یکی پیشم باشه. وقتی همسرم یا بچه ها میان خونه انقدر خوشحال میشم.  خیلی دوست دارم بدونم ایا کسی هست شرایطی مثل من داشته باشه و سرترالین خورده باشه ایا خوب شده؟ چند وقت طول میکشه تا مود مون هم خوب بشه و خوشحال و شاد بشیم؟ البته من به افسردگی هفته اولی که حمله افسردگی بهم دست داد نیستم و خیلی بهترم. اون موقع افتضاح بودم. نمی تونستم لب به عذا بزنم. همش گریه می کردم و داد می زدم خخددددااا به فریادم برس. اما هنوز هم بی حوصله ام و هنوز شاد نشدم. تروخدا اگه کسی تحربه داره به منم بگه من کی مودم درست میشه؟ کی شاد میشم؟ چند هفته دیگه باید صبر کنم؟ همه میگن بعد از خوردن سرترالین انقدر شاد شدن و کیفیت زندگیشون بالا رفته که نگو. پس این اتفاق کی برای من میفته؟ تروخدا اگر تجربه دارین دریغ نکنین. بیایین بگین و دل منو شاد کنین. خواهش می کنم ازتون عزیزان. ممنونم.

sheila77

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 3
  • امتیاز 0
« پاسخ #65 : سپتامبر 22, 2017, 05:48:11 pm »
عزیزان خیلی ممنون میشم یکی به من بگه چقدر طول میکشه تا قرص سرترالین اثر کنه و مود آدم خوب بشه؟ من الان ۵-۶ هفته است قرص سرترالین ۱۰۰ میخورم. علائمم رفته ولی هنوز شاد نشدم و کلافه ام.اگر کسی تجربه داره بگه. اگر شاد شدید چه جوری شاد شدید. خیلی خوب میشه زندگی؟ از این جهنم کی بیرون میام؟

🌼Elham🌼

• Elham
  • کاربرفعال
  • ارسال: 160
  • امتیاز 13
« پاسخ #66 : سپتامبر 23, 2017, 12:37:43 pm »
سلام
خوش اومدی
من الان دارم همین فرص رو مصرف می کنم
اوایل بیماری و اوجش به قول شما توی همین جهنم بودم
این قرص باعث شد که به خودم مسلط تر بشم و بتونم زندگی رو از سر بگیرم شکر خدا
بعد از حدود یک ماه از مصرف قرص هنوز شاد نبودم ولی آروم بودم. شروع کردم به انجام فعالیت های متنوع با وجود اینکه هنوز هم فکرای آزار دهنده بودن: یوگا رفتم، یه کار هنری یاد گرفتم، یه کلاس تدریس کردم ( هر چند در سطح پایین)، کلاس انیمیشن و حفظ قرآن رفتم و .... . کم کم که اعتماد به نفسم بهبود پیدا کرد شکر خدا الان خیلی شادترم ولی همه اون روزای سخت که فکرش رو هم نمیکردم تموم شد. سخت که می گم ینی نهایت ناامیدی.

قرص فقط حکم تسکین رو داره شاد بودم رو باید با تلاش به دست بیاری هر چند اوایلش سخته و من الان هم گاهی حسابی غمگین می شم ولی چون این مسئولیت هایی که برای خودم درسک کردم رو باید انجام بدم کم کم که مشغول کار میشم اون غم هم میره. پیشنهاد می کنم توی جمع های شاد و باهدف حضور پیدا کنید.

تارا

• کاربربسیار فعال
  • ارسال: 310
  • امتیاز 81
« پاسخ #67 : سپتامبر 23, 2017, 01:06:16 pm »
سلام خوش اومدین...قرص ها معمولا بعد پنج شش هفته تاثیرشونو نشون میدن حالا اگه احساس کردین حالتون همچین فرقی نکرده به پزشکتون بگین ک اگه نیاز باشه دوز دارو رو زیاد کنه....ولی بقول دستمون گمنام باید کنار دارو درمانی افکارتون رو هم تصحیح کنین...قرص به شما کمک میکنه ک از حال و روز بد دربیاین نقش کمکی داره بقیشم با خودتونه ک رو افکارتون کار کنین تا شاد باشین

آلا

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 1
  • امتیاز 0
« پاسخ #68 : مه 23, 2018, 08:27:52 pm »
سلام آیا داروی سرترالین در میل جنسی تاثیری دارد؟

Mohamad

• Atila
  • کاربرفعال
  • ارسال: 103
  • امتیاز 34
« پاسخ #69 : مه 24, 2018, 07:34:58 pm »
سلام آیا داروی سرترالین در میل جنسی تاثیری دارد؟

بله .......
میشه گفت بالای 50 درصد میل جنسی رو کمتر میکنه...

هیمن

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 8
  • امتیاز 0
« پاسخ #70 : سپتامبر 06, 2018, 09:58:55 am »
سلام تارا خانم امکانش هست منم رو راهنمایی کنید عزیزم منم الان 10 ماه آسنترا خارجی مصرف میکنم به دلیل وسواس فکری و دوزش تو روز 100 و تو شب 150 و وزنم نزدیک به 10 ک اضافه شده ورزش کم خوری هوش رعایت میکنم همش میگم دوزش که دکتر برام زیاد کرد خیلی بالاست