نویسنده موضوع: اضطراب فراگیر ( علائم و درمان و غیره)  (دفعات بازدید: 1258 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

سیدحمید

• مدیرسایت
  • ارسال: 569
  • امتیاز 36
  • جنسيت : پسر
اضطراب فراگیر ( علائم و درمان و غیره)
« : دسامبر 28, 2014, 06:36:57 pm »
سلام

در زیر نمونه هایی از اضطراب فراگیر را برای شما آورده ام:

" همبشه فکر می کردم که تنها من یک آدم نگران هستم. نگرانی هایم را نمی توانستم آرام کنم. این شرایط بعضی از مواقع برایم تشدید می شد، در مواقعی هم برای چند روز باقی می ماند.  مثلا برای شامی که باید برای مهمانها درست کنم مرتبا نگران بودم، و یا اینکه یه هدیه خوب برای دوستم می تونه چی باشه نگرانم می کرد. بعضی از فکرها به راحتی از ذهنم خارج نمی شدند. "

" خوابیدن برای من همیشه سخت بود. بعضی از شبها نمی تونستم بخوابم. تمرکز برایم سخت بود، حتی خواندن روزنامه و رمان هم برایم سخت شده بود. بعضی از اوقات احساس سرگیجه پیدا می کردم. ضربان قلبم تند می شد و تپش قلب پیدا می کردم. که این نشانه ها نگرانیم را بیشتر می کردند. نگاهم به همه چیز منفی شده بود، مثلا اگر شکم درد پیدا می کردم فکر می کردم دچار زخم معده شده ام "

" وقتی مشکل اضطرابم بیشتر شد، احساس می کردم که کارم را از دست خواهم داد و از این بابت نگران بودم. همیشه نگران کارم بودم. قبل از درمان، زندگیم جهنم شده بود. "

اضطراب فراگیر، بیشتر از یک اضطراب معمولی است، بعضی از افراد معمولا روزانه آن را تجربه می کنند. اضطراب فراگیر یک بیماری مزمن است و زندگی روزانه فرد را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد و مرتبا چیزهای متفاوت باعث اضطراب زیادی برای فرد می شود، حتی برای چیز های بی اهمیت، و یا اصلا بدون علت خاصی افراد درگیر این اضطراب می شوند. داشتن این اختلال به این معنی است که فرد مرتبا اتفاق بدی را پیش بینی می کند، این نگرانی ها معمولا  در مورد سلامتی ، اقتصاد، خانواده و کار هستند.

معمولا همه ی این افراد می دانند که اضطرابشان بیش از اندازه است اما به نظرشان می رسد که نمی توانند بر آن غلبه کنند و یا مشکلشان برطرف شود. نگرانی ها آنها معمولا با علائم بدنی مانند خستگی بیش از حد ، سردرد ، فشار عضلانی ، درد عضلانی ، مشکل در بلعیدن ، لرزش ، انقباض ناگهانی ، حساس شدن ، عرق کردن و گرگرفتگی همراه است. افراد با اضطراب فراگیر معمولا احساس سرگیجه و تنگی نفس می کنند. مرتبا احساس تهوع دارند و یا مرتبا دستشویی می روند.

افراد با اضطراب فراگیر نمی توانند به راحتی به آرامش برسند، و شاید خیلی سریعتر به آستانه وحشت می رسند. آنها معمولا تمرکز کمی دارند. و اغلب مواقع برای خوابیدن مشکل دارند.

اضطراب فراگیر نسبت به انواع دیگر اختلالات اضطرابی، فرد را از موقعیتهای وحشت آفرین دور و یا فراری نمی دهد. افراد با اضطراب فراگیر خفیف، معمولا می توانند راحت به کارهای خودشان برسند. اما اگر این حالت شدید تر شود می تواند برای فرد بسیار ناتوان کننده باشد و فرد را از انجام کارهای معمولی ناتوان کند.

خانم ها دو برابر آقایان دچار این اختلال می شوند. این اختلال به صورت تدریجی شروع می شود و می تواند زندگی فرد را بسیار تحت تاثیر قرار دهد و خطر ابتلا به آن برای کودکان و میان سال ها بیشتر است. اگر فرد این حالات را برای 6 ماه دائم به همراه داشته باشد آنگاه تشخیص متخصص ها اضطراب فراگیر است. در تحقیقات صورت گرفته به این نتیجه رسیده اند که یکی از عوامل موثر در این اختلال، عامل ژنتیک است.

اضطراب فراگیر معمولا با دارو درمان می شود. اضطراب فراگیر معمولا همراه با انواع دیگر اختلالات اضطرابی ، افسردگی و یا سوء مصرف مواد همراه است. این مسائل با مشاوره های هدف دار قابل برطرف شدن هستند.

در علم پزشکی، اضطراب فراگیر یک اختلال جدی و حاد است که باید حتما مراحل درمان آن طی شود.
« آخرين ويرايش: آوریل 25, 2015, 12:09:22 am توسط سیدحمید »