نویسنده موضوع: منفی بافی و تفسیر حرفهای دیگران در مورد خودم  (دفعات بازدید: 1264 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

حمید

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 1
  • امتیاز 0
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
من حدود 16 سال است که به عصبی بودن و زود از کوره در رفتن و پرخاشگری مبتلا هستم...حدود 6 ماه است که تحت درمان توسط پزشک و مشاوره توسط دوست و همسرش هستم...تا حد بالایی توانستم پیشرفت کنم...بطوری که میگویند 70% پیشرفت داشته ام...ولی الان به بیماری دچار شدم که اگر کسی ازمن انتقاد کنه...ساعتها روی حرفش فکر و خیال میکنم و شروع به تفسیر حرفاش میکنم..که نتیجه نا مطلوبی دارد...مثلا میگویند دوست داری از نتیجه کار همه سر در بیاری...من میشینم ساعتها فکر میکنم و شروع به منفی بافی میکنم که من کجا و توی زندگی چه کسی تجسس کردم که این دو نفر اینطوری می گویند...لطفا کمکم کنید :-[ :-[ :-[ :-[ :-

سیدحمید

• مدیرسایت
  • ارسال: 565
  • امتیاز 36
  • جنسيت : پسر
سلام
آقا حمید به انجمن ما خوش آمدید. تشخیص فردی به بیماری خاص به این راحتی نیست، و حساسیت و عصبانیت هم به این معنی نیست که شما دچار بیماری خاصی شده باشید مشکلات زندگی باعث ایجاد حساسیت برای افراد می شود و در دوره ای خستگی های روحی برای هرکسی افزایش می یابد. نظر من این است تنها با یک نتیجه گیری نباید خودتان را خسته کنید و این روش مناسبی نیست که بعضی از روانشناس ها همچین برچسب هایی به افراد نسبت دهند که خیلی طول بکشد فرد بتواند از زیر فشار این عنواین بیرون بیاید. شما باید از نظرات دیگر روانشناس ها هم استفاده کنید. می دانم اینکه لقبی به فرد بدهند میتواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما در این مواقع که با این فکر درگیر هستید بهتر است از خودتان بپرسید که آیا شما نیت بدی داشته اید؟ با شناختی که نسبت به خیلی از افراد پیدا کرده ام این است که هیچ نیت زشتی کسی ندارد و این بد فهمیدن و نتیجه گیری دیگران است که باعث ناراحتی خودشان و دیگران می شود. البته خیلی از مردم به دنبال این هستند که افراد را طبقه بندی کنند، اما حقیقتا این عنوانی را که به شما داده اند خودشان عمل نمی کنند؟ اگر مردم عاذی در زندگی دیگران بیشتر رعایت می کردند خیلی از اختلافات و کدورت ها از بین می رفت، انتقاد چیز آسانی نیست و می تواند خیلی از افراد را برنجاند اما شما در هر شکستی می توانید رشد کنید می توانید بهتر شوید و نباید از آن ناراحت شوید هیچ انسانی معصوم نیست و انسان جایز الخطا است و با این خطا ها است که می تواند از نظر شخصی رشد کند.

سارا

• کاربربسیار فعال
  • ارسال: 351
  • امتیاز 108
مشاورم حرف جالبی گفتن که همیشه یادمه، منم حرف دیگران و اینکه درباره من چی میگن برام مهم بود الان خیلی کمتر، ایشون گفتن حرف دیگران چه تاثيري روي زندگیت داره؟ یکم که فکرکردم دیدم واقعا هیچ تاثيري نداره، دیگران هرچی بگن فقط درحد همون حرف میمونه مگراینه ما براش ارزش قایل بشیم و ذهنمون و درگیرش کنیم، بزار بگن مهم اون چیزیه که خودم میدونم هستم

ن

• تازه وارد
  • *
  • ارسال: 18
  • امتیاز 6
سلام آقا حمید . شاید بگم منم این مشکل رو دارم و مورد انتقاد سایرین قرار گرفتم با خودم خلوت کردم و به عنوان یک قاضی خودمو بازخواست کردم و الان دچار قضاوت زود هنگام شدم که اصلا خوب نیست ...
چندی پیش گفتن زود عصبی میشم و از کوره در میرم ناراحت شدم و با خدای خودم خلوت کردم که راه درست چیه ؟ آیا مقصر من هستم یا فردی که با رفتارش و حرفاش مدام داره بهم دروغ میگه ؟آیا رفتار صحیح یعنی همرنگ شدن با جماعتی که فقط ظاهرشون شبیه آدمه؟ آیا برای خوب زیستن در میان این جماعت باید عقاید و ایمانم رو تغییر بدم ؟ و...
به تنها جوابی که رسیدم این بود ترجمه و تفسیر قرآن بعد از گذر این همه سال همان است که زمان پیامبر بوده .خدا بنده ایی رو قبول داره که پیرو حرف قرآن باشه نه پیرو حرف مردم .اگر من در برابر حرف ناحقی عصبی شدم دلیل بر بد بودن من نیست بلکه کار درست رو انجام دادم . فقط باید کمی مدارا کنم مدارا یعنی نه اینکه تسلیم خواسته های نابجای این جماعت بشم بلکه کمی عصبانیتم رو کنترل کنم و با زبانی گرم جواب دندانشکنم رو بیان کنم . یعنی کمی باید سیاست به خرج بدیم تا بتونیم صحیح بودن حرفمون رو اثبات کنیم .

حامدخان

• کاربربسیار فعال
  • ارسال: 313
  • امتیاز 67
سلام
این موضوع موضوع جالبی میتونه باشه . درموردش بحث کنید دوستان
به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست ***
عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

تارا

• کاربربسیار فعال
  • ارسال: 308
  • امتیاز 81
یه دکتری میگف عکس العمل شما به موضوعی بستگی به برداشت شما داره نه لزوما خود اون اتفاق...وقتی شما به یکی سلام میکنین و جوابی نمیشنوین اگه فکر کنین فرد عمدا جواب نداده عصبی میشین اگه فکر کنین طرف متوجه نشده دوباره سلام میدین اگه فکر کنین طرف مشکلی داره که جواب نداده باهاش همدردی میکنین...برداشت ما رفتار مارو تشکیل میده و اینکه مردم برا خدا و پیامبر هم حرف دارن چه برسه برا آدما حرف مردم تاثیری تو زندگی ما نداره...ما اگه 6 نفر از صمیمی ترین افراد زندگیمون کنارمون باشن کافیه برامون بقییه اصلا مارو بدترین بدوننو دوس مون نداشته باشن هیچ فرقی نمیکنی(اینو یه جامعه شناس خوب میگف)،  مردم وقتی یکی میمیره یه روز فوقش بخاطرش ناراحت میشنو فکرشو میکنن از فرداش همه تو کاره خودشونن! بس اینهمه نگران حرف مردم بودن درست نیس 

🌼Elham🌼

• Elham
  • کاربرفعال
  • ارسال: 150
  • امتیاز 13
سلام
من قبلا اصلا اهل قضاوت و ناراحت شدن و .... نبودم
ولی این چند ماه که اوج وسواسم رو سپری کردم.به شدت روی حرف های خیلی کوچیک هم حساس شدم و میریزم به هم. اصلا این حالتم رو دوست نمیدارم  ::)
کلا در حال کلنجار رفتن با خودمم که این افکار ناخواسته رو بیرون کنم  :-\ . ناخواسته یه آدم دیگه شدم انگار که دوسش ندارم  :o
می دونم که به تایید حرف تارا جان نباید این جوری باشه آدم. چون هیچ کس به جز خودش رنج نمیکشه. اون طرف مقابل یه حرفی میزنه و میره دنبال زندگیش و ما می مونیم و یه دنیای پر از فکرای پوچ و بی بهره و آزار دهنده.

حامدخان

• کاربربسیار فعال
  • ارسال: 313
  • امتیاز 67
صحبت تارا جالب بودش
به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست ***
عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست